Noc kostelů 2010

V březnu jsem volala na biskupství a dovolala jsem se jinam než jsem nejdříve plánovala. Na druhé straně se ozval  P. Karel Moravec, biskupský vikář pro pastoraci a koordinátor Noci kostelů, a hned se mě ptal, jestli se už chystáme na Noc kostelů. Tento rozhovor byl první impuls něco udělat pro lidi, kteří nechodí do kostela, kteří přijdou příležitostně na koncert, divadlo či mši. Otevřít náš kostel pro lidi, moci evangelizovat, nabídnout lidem kulturu – to je ono. Mše svatá s rytmickými písněmi; prohlídka kostela od nejstarší části - sakristie až po nejvyšší bod - zvony ve věži; koncert přeloučského chrámového sboru Ad Libitum; diskuze na téma „Dopouští Bůh zlo?; Adorace, závěrečná modlitba i pro ty, kdo se nikdy nemodlili – toto všechno bylo možno shlédnout a vyslechnout. A zájem lidí? Neuvěřitelné... konečný počet návštěvníků činil přibližně 350 lidí a asi tak 85 % návštěvníků bylo těch, kteří do kostela běžně nechodí.

S Boží pomocí jsme zvládli jak plánování akce, přípravu, tak i samotný průběh. Nejvíce času zabral úklid, opravy, především kůru, schodů na věž, zametení prostoru u zvonů a čištění zvonů. Kamarádi holubi po sobě neuklidili a tak to zbylo na osmi statečných z naší farnosti, kteří přišli na vyhlášenou brigádu. Dík také za výzdobu, opravu zvonů, za sítě na žaluzie zvonů a dobroty. Další veliké díky patří pořadatelům, kterých bylo celkem 12 (stejně jako apoštolů) - Jindřiška, Renata, Marcela a dcery Martina s Monikou, Iva, Mirek a syn Josef, Joška, Martin, Lucie a P. Pilka. Ti uváděli lidi do kostela, provázeli lidi při komentované prohlídce kostela, varhan a zvonů, uváděli lidi na místa při koncertu a též je i občerstvovali jak na duši tak i na těle. Návštěvníci dostali na památku zápalky s logem Noci kostelů a občerstvení (perníčky, koláčky, čaj), které připravily naše farnice.

A odměnou nám? Úsměvy návštěvníků, dobré pocity a zážitky a Boží království.

Ještě jednou Bohu díky! Lucie Pavelková