V. farní tábor Vrbatův Kostelec 2010

Mojžíš – Bůh povolává

Takové bylo téma 5. farního tábora ve Vrbatově Kostelci. Tábor se konal ve dnech 14. – 25. srpna 2010 v Kostelecké faře, kde jsme spali, jedli, hráli si a scházeli se na společném programu. V sobotu ráno 14. srpna v 9 hodin jsme tábor zahájili mší svatou v kostele sv. Jakuba v Přelouči s účastí táborníků a jejich rodičů. Po mši jsme vyrazili na vlakové nádraží, odkud jel rychlík do Pardubic, kde jsme přesedali na nový motorový vlak směr Havlíčkův Brod. Cesta byla dlouhá, ale dočkali jsme se, konečně tu byl Vrbatův Kostelec. Hned po příjezdu bylo ubytování a úvodní procházka Kostelcem. Navštívili jsem záchytná místa, tak aby se nikdo neztratil, kdyby se někdo ztratil. Večer bylo první opékání „očmudek“ na ohni a rozdělení do oddílů hrou Noemova archa. Táborníci se rozdělili do dvou oddílů, červení se svou vedoucí Martinou se pojmenovali 2 v 1 á la andílci, čertíci a oddíl zelených v čele s Josefem měli jméno Voslové. Oba oddíly měly za úkol druhý den vytvořit svou táborovou vlajku, která by je provázela celým táborem.
     Po celý tábor mohli táborníci získávat body do svých táborových průvodců. Body získávaly za úklid pokoje (svého místa na spaní), za stolní hry, které hráli v poledním klidu po obědě a v době volna po večeři. Také body získávaly za splnění bobříků, které nebyli zrovna lehké. Děti plnily například bobříka tichosti (museli mlčet po dobu 24 hodin a každou hodinu si číst z Písma) nebo bobříka síly a odvahy (museli dojít na stanovené místo po tmě bez svítilny) atd. Celkem bylo možné splnit 12 bobříků. Pro děti byli také připraveny venkovní hry. Jednou takovou hrou byla cesta labyrintem pouště, kde museli odpovídat na otázky, tak aby se dostali co nejrychleji ven z labyrintu nebo se hrálo velmi oblíbené kradení vlajek. Her bylo opravdu spoustu: různé fáborkové trasy, hledání zlata v lese, různé sportovní i nesportovní disciplíny. Hledali jsme ztracený poklad kostelníka Vrbaty, který byl nalezen až ve 2 hodiny ráno. V den, kdy Mojžíš vyvedl izraelský národ z otroctví faraona, vyzkoušeli jsme si spaní pod širým nebem. Táborníci měli možnost posílat dopisy mezi sebou pomocí táborové pošty. Pošta se vždy vybírala po obědě a někdy až po večeři.
      Na tábor se přihlásilo celkem 13 táborníků se 4 vedoucími. Hlavní vedoucí tábora byla Lucie Pavelková, která se starala o celý chod tábora a byla občas výchovnou rádkyní všem táborníkům. O každodenní jídlo, které bylo výborné a všem chutnalo, se starala Pavla Košťálová. V blízkosti fary se nacházel malý kostel, zasvěcený sv. Havlovi, kde jsme měli každý den mši svatou, kterou sloužil náš pan farář Lubomír Pilka.
      Myslím si, že se tábor vyvedl a táborníkům se líbil. Děti se seznámily s Mojžíšem a jeho činy, získaly nové zážitky a nové kamarády Lukáše a Ondřeje a hlavně děti byli ve společenství. Doufám, že se na příští tábor přihlásí stejný nebo i vyšší počet dětí a už teď se těším na další přípravu tábora, který se bude konat tentokrát 1. týden v srpnu 2011 v Chotěborkách.

Martin Hadáček